Czyszczenie i konserwacja maszyny do szycia – jak to zrobić?

blog
Dodano: 29 marca 2024

Maszyna do szycia to zaawansowany mechanizm, usprawniający prace krawieckie dzięki swojemu niezawodnemu działaniu. Jednakże o to, by zawsze płynnie funkcjonował, trzeba zadbać – inaczej ryzykuje się, że urządzenie szybko się zepsuje. Co należy robić, by jak najdłużej zachować idealne działanie? Elementy urządzenia będą mogły gładko poruszać się i sprawnie wykonywać swoje zadania dzięki konserwacji. Oznacza to, że należy regularnie czyścić i oliwić maszynę do szycia, w tym jej wnętrze. Jak jednak się za to zabrać? Dla początkujących może wydawać się to wyzwaniem, jednak regularna konserwacja jest kluczowa i nie można jej zaniedbywać. Wyjaśnimy dokładnie, kiedy i jak należy przeprowadzić przegląd maszyny, oraz jak ją prawidłowo wyczyścić i naoliwić. Nie jest to tak skomplikowane i z pewnością uda się zadbać o mechanizm – a z nim, o kontynuowanie zgłębiania sztuki krawieckiej.

Jak często czyścić i oliwić maszynę do szycia?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć – wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Jeżeli maszyna jest wykorzystywana jedynie do sporadycznych poprawek krawieckich, zanieczyszczenia nie będą mocne. W takim wypadku odpowiednie będzie czyszczenie raz na 3 miesiące, lub gdy pojawi się widoczne zabrudzenie przez resztki materiałów i nici. Jednak w przypadku intensywnego używania sprzętu, regularne czyszczenie maszyny musi odbywać się częściej. Polecamy konserwację raz na tydzień, a przynajmniej nie rzadziej niż raz w miesiącu. Każda maszyna będzie brudziła się w innym tempie, zależnym między innymi od używanych materiałów – materiały takie jak welur pylą mocniej, niż choćby bawełna, więc mocniej zapychają mechanizm. Niezależnie od ustalonego grafiku przeglądu i regulacji maszyny do szycia, są pewne znaki, które wyraźnie wskazują, że czyszczenie jest wymagane jak najszybciej. Są to:

 • niepokojące dźwięki – kiedy urządzenie zaczyna brzmieć inaczej, na przykład pracuje głośniej, stuka czy szumi,
 • toporne, ciężkie działanie – utrata płynności ruchu, a nawet zacinanie się w trakcie użytkowania,
 • widoczne pozostałości po pracy – po pracy ze strzępiącymi i siepiącymi tkaninami można zauważyć pozostałe resztki materiałów i nici.

Takie oznaki najczęściej świadczą o zapchaniu skłębionymi resztkami tkanin lub kurzem i pyłem. Może to również być kwestia oliwienia – podzespoły i elementy maszyny mogą wymagać smarowania.

Czyszczenie maszyny do szycia krok po kroku

Przedstawimy proces standardowej konserwacji maszyny do szycia, który pomoże utrzymać ją w dobrym stanie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a dzięki poradom z pewnością przebiegnie szybko i bezproblemowo. Dbanie o sprzęt, zwłaszcza gdy korzystasz z maszyny często, jest elementarne, dlatego zalecamy skorzystanie z naszego poradnika. Przed rozpoczęciem warto zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, aby zrozumieć jej budowę i dowiedzieć, co jest czym. Warto zauważyć, że poniższe rady można zastosować również do innych urządzeń, takich jak hafciarka czy owerlok.

Jaki smar do maszyn do szycia?

olej wazelinowy do konserwacji maszyn do szycia

OLEJ WAZELINOWY 80 ML

12,90 zł

kupuję

Ważne jest przygotowanie odpowiedniego wyposażenia: cienkiego pędzelka lub miotełki, śrubokrętu, a także smaru – polecamy w tym celu olej wazelinowy. Absolutnie nie wolno używać oleju silikonowego lub roślinnych. Pomocne może być także sprężone powietrze, jednak jeżeli się go nie posiada, można również użyć odkurzacza.

 1. Zaczynamy od upewnienia się, że sprzęt jest odłączony od prądu. Dopiero wtedy możemy rozpocząć pracę.
 2. Zdejmujemy płytkę ściegową, zabezpieczającą bębenek. Pod nią może gromadzić się brud oraz wiele resztek tkanin i nici, dlatego ważne jest, by dokładnie uprzątnąć całe to miejsce. Może to wymagać odkręcenia śrub mocujących płytkę ściegową, chociaż w wielu modelach można ją usunąć bez pomocy śrubokręta.
 3. Przy pomocy pędzelka, powietrza sprężonego, lub odkurzacza oczyszczamy widoczne części maszyny w dostępnych miejscach: w tym bębenek i przestrzeń między ząbkami transportera. Większe fragmenty materiałów usuwamy przy pomocy pęsety.
 4. Następnym niezbędnym krokiem jest naoliwienie środka maszyny, a dokładnie chwytacza. Starannie wpuszczamy na niego krople oleju wazelinowego.

Oliwienie i smarowanie maszyny do szycia

olej mineralny do konserwacji maszyn do szycia

OLEJ MINERALNY 30ML

6,99 zł

kupuję

To rutynowa konserwacja maszyny do szycia, którą należy wykonywać jak najczęściej. Jednak warto od czasu do czasu zwrócić szczególną uwagę na inne elementy maszyny: igielnicę i szarpak. Przegląd i naoliwienie tego miejsca należy przeprowadzać regularnie, aby zapewnić płynny i dokładny ruch igły. Czym czyścić to miejsce? Nie potrzeba tu żadnych dodatkowych akcesoriów, jedynie przygotowane już przybory.

 1. Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrywy bocznej. Może to wymagać odkręcania śrub, choć niektóre modele umożliwiają usunięcie obudowy bez tego.
 2. Po zdemontowaniu obudowy i odsłonięciu igielnicy oczyszczamy cały widoczny mechanizm. Do trudno dostępnych miejsc używamy pędzelka.
 3. Następnie ostrożnie poruszamy kołem zamachowym. W ten sposób możemy zaobserwować ruch igły i innych komponentów, dzięki czemu widzimy miejsca ścierania się elementów – czyli te, które musimy nasmarować.
 4. Po tym możemy naoliwić maszynę. Wpuszczamy krople oleju wazelinowego w odpowiednie miejsca. Można po tym ponownie poruszyć kołem zamachowym i zobaczyć, jak pracuje prawidłowo.

Aby nie trzeba było co chwilę zostawiać maszyny w serwisie, warto samemu zadbać o jej sprawne działanie. Nasze wskazówki sprawdzają się w przypadku maszyn mechanicznych, elektronicznych i innych – pomogą utrzymać je w świetnym stanie. Regularna konserwacja to podstawa, dlatego trzeba o niej pamiętać – by uniknąć problemów z maszyną do szycia, należy czyścić ją często i dokładnie. Dzięki temu praca z nią z pewnością będzie przyjemna i potrwa lata.